עמוד ראשי -   ציוד ועזרים -  בחירת תיק

בחירת מוצ'ילה

בחירת התיק הנכון לטיול

"התרמיל הוא ביתו של המטייל"
לא לחינם נקראים היוצאים למסע ארוך ברחבי עולם תרמילאים. התרמיל, יותר מכל פריט אחר, מסמל את הטיול הגדול: החופש, הנדודים, החיפוש אחר חוויות חדשות ומסעות במקומות רחוקים. גם בשפות אחרות נקראים המטיילים על שם התרמיל שהם נושאים על הגב. המילה המפורסמת ביותר היא Muchila, תרמיל בספרדית, והנושא אותו הוא Muchilero.

אין פריט אחר אשר ישפיע על רמת הנוחות שלכם בזמן הטיול מאשר התרמיל. ישנם מספר גורמים שצריכים להילקח בחשבון בעת בחירת תרמיל: נוחות, עמידות ונפח. כל תרמיל בנוי משני מרכיבים בסיסיים: גוף התרמיל ומערכת הגב (מנשא), כאשר עיקר הטכנולוגיה בייצור תרמילים מושקעת כיום בתחום מערכות הגב. מערכת הגב הינה סט של מוטות אלומיניום לתמיכה, כריות, ריפודים ורצועות אשר יוצרים אזורי תמיכה לכתפיים, לשכמות, לגב התחתון ולמותניים. מערכת גב נועדה להצמיד את גב התרמיל בהתאמה לגב המטייל, לפזר את משקל הנשיאה בצורה בריאה יותר ולהעבירו מהגב למותניים, ובכך להקל את נשיאת התרמיל גם בצעידות ממושכות. חלק ממערכות הגב מתוכננות גם להרחיק זעה מהגוף ולא לצבור אותה. אפשר לבחור בין כמה מערכות גב אורתופדיות, עם או בלי מסגרת גב אלומיניום. מסגרת האלומיניום מאפשרת התאמה לגב המטייל ומתכופפת לפי קימור הגב באמצעות צלב של פסי אלומיניום התפורים בתוך גב התרמיל.

עבור מטיילים בשביל ישראל (ושביליסטים באופן כללי), ההמלצה היא להשתמש בתרמיל שק אשר מעוצב בצורה המאפשרת נשיאת משקל כבד והליכה בתוואי שטח קשים. הוא צר וארוך יחסית ומאפשר הליכה יציבה יותר. במרבית תרמילי השק ניתן למקם ציוד כבד ובעל נפח יחסית גדול בצורה נוחה ויעילה. תרמיל שק מאפשר ניצול נפח יעיל יותר בהשוואה לתרמיל מזוודה בנפח זהה ונוח להוסיף לתרמיל אביזרים חיצוניים (לדוגמה - לקשור מבחוץ שקי שינה). מבנה התרמיל גלילי, כאשר הוא נעשה צר יותר כלפי מעלה. בדרך כלל התרמיל מחולק לשניים: תא תחתון (שליש מהנפח) עם גישה נפרדת (על ידי רוכסן) ותא עליון עיקרי עם גישה עליונה (פתיחת קיטבג) וביניהם ישנה מחיצת הפרדה הניתנת לפתיחה בעת צורך. לעיתים נוספים כיסי צד להוספת נפח ושיפור החלוקה. סגירת החלק העליון במרבית התרמילים נעשית בעזרת כובע עם כיס עליון. כיסי צד משפרים את חלוקת הנפח והגישה לציוד, אבל הם עלולים להפריע בהליכה במקומות צרים ועשויים להפריע לאיזון התרמיל, לכן יש להקפיד על איזון משקלי בין שני הכיסים. גם להפרש של קילוגרם בודד משמעות רבה באיזון והטלת עומס יתר על צד אחד של הגוף.

גורמים שיש לשקול בעת בחירת תרמיל:

חומרים - כאשר תרמילים רבים נראים דומים כל כך, הבדלי האיכות הנובעים משימוש בחומרים טובים יותר ואיכות ייצור גבוהה יותר הן הסיבה העיקרית שבגללה תרמיל אחד עולה על תרמיל אחר. חשוב מאוד לוודא כי התרמיל עשוי מבד איכותי, עמיד וקל לניקוי, ומכיל בד חזק ואיכות תפרים ואבזמים גבוהה. תרמיל חזק יהיה בעל תפרים כפולים למניעת קרעים ורוכסנים חזקים עמידים לאורך זמן.

נגד גשם - התרמילים האיכותיים יהיו עשויים לרוב מבד העמיד למים, או שיכילו לפחות כיסוי נגד מים שאפשר לשלוף במהירות.

חלוקת התאים ופתחי גישה - כשבוחרים תרמיל, ודאו כי יש לו תאים שמתאימים לאופי הציוד והטיול שלכם. מומלץ כי תרמיל יכלול תא אחד גדול עבור אחסון פנימי עיקרי, כ־4 תאים וכיסים, 3 רצועות הידוק ולולאות קשירה ואפילו פתח סודי פנימי לאחסון כסף וציוד חשוב. התרמיל הכי פופולרי הוא תרמיל משולב - תרמיל שק בעל רוכסן לפתיחה קדמית (לעיתים צדית), ועל כן מעניק גישה נוחה יותר לחפצים ואריזה קלה יותר.

מבנה גוף המטייל - לגודל ומבנה הגוף של המטייל צריך להיות השפעה גדולה על בחירת התרמיל. ההבדל במערכת הגב ובגודל התרמיל בין גבר לאישה וגם בין אדם גבוה לנמוך צריכים להילקח בחשבון בעת החלטה על גודל וסוג התרמיל. גם רמת הכושר והרגישות לפציעות ולכאבים היא בעלת השפעה על בחירה זו. תרמילי נשים הם בדרך כלל קטנים יותר (55 ליטר) ומותאמים למבנה הנשי, כך שרצועות ההידוק לגוף הן בדרך כלל מתחת לקו החזה.

להלן סקירה של התיקים בעלי דירוג הצרכנים הגבוה ביותר בשנת 2019:

(לחץ על כותרת על מנת לראות תמונות נוספות)

Mountain Hardwear South
תיק בנפח 70 ליטר שמהווה את אחד הדגמים הנפוצים והמובילים בעולם.
מידות: גובה 67, עומק 25, רוחב 29
התיק עשוי מניילון עמיד במיוחד אשר עמיד לגשם, חזק וקל משקל.

גב התרמיל עשוי מחומר נושם אשר יוצר הרגשה נעימה יותר במזג אוויר חם, ומכיל רצועות כתפיים מתכווננות שמאפשרות נשיאת משקל כבד.

השוואת מחירים
לחץ למציאת המחיר הזול ביותרMountainsmith Lariat 65 Backpack
תיק בנפח 65 ליטר, קומפקטי ונוח מאד.
מידות: גובה 81, עומק 18, רוחב 37
עשוי מניילון עמיד במיוחד אשר עמיד לגשם, חזק וקל משקל. מכיל מקום ייעודי לשלוקר ואוזניות.
גב התרמיל עשוי מחומר נושם אשר יוצר הרגשה נעימה, מכיל כיפה עמידה לגשם המאפשרת גמישות באריזה והגנה נוספת.

השוואת מחירים
לחץ למציאת המחיר הזול ביותרKelty Coyote 80 Backpack
תיק בנפח 80 ליטר.
מידות: גובה 80, עומק 26, רוחב 30
עשוי מניילון ומכיל רוכסנים עמידים למים ומבודדים, חזק וקל משקל. מכיל מקום ייעודי לאוזניות ומאפשר קשירה של חפצים נוספים ע"ג רצועות בצידי התיק.
מערכת Super-Fit המאפשרת תמיכה במשקלים גדולים לאורך זמן.

השוואת מחירים
לחץ למציאת המחיר הזול ביותרTETON SPORTS Summit 1500
תיק יותר קטן בגודל 25 ליטר, לטיולים יותר קצרים.
בנוי בשיטת Body-Fit אשר מייצר תחושת נוחות לנשיאה נוחה לאורך זמן. עשוי מחומרים קשיחים ואיכותיים עם רצועות מקיפות להתאמת גודל.
מנשא גב אשר עשוי מחומר נושם למניעת הזעה.

השוואת מחירים
לחץ למציאת המחיר הזול ביותרלסיכום

בעת הבחירה של התרמיל רצוי להתחשב בשיקולים הבאים (על פי סדר החשיבות הבא): מניסיון, כמעט בלתי אפשרי למצוא את התרמיל המושלם. מוצ'ילה שתענה על מרבית הדרישות העיקריות הללו תהווה בחירה נבונה.