כל הזכויות שמורות © 2011                         
תנאי שימוש באתר       
יצירת קשר
עמוד ראשי - מידע כללי 

אז מהו בעצם שביל ישראל?

שביל ישראל הוא שביל לאורך מדינת ישראל באורך 940 ק"מ. השביל מתחיל בקיבוץ דן שבצפון ומסתיים במעבר גבול טאבה ליד אילת. שביל ישראל עובר בתוך תחומי הקו הירוק וכולל אתרים היסטורים ותופעות טבע מיוחדות.

רקע

הרעיון ליצור את שביל ישראל נולד לפני שנים במוחו של אברהם תמיר ז"ל, עיתונאי ואיש טבע. הוא העביר את הרעיון לאורי דביר, יו"ר הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, והתוכנית יצאה לדרך. הוועדה לשבילי ישראל החלה את עבודות התיכנון של התוואי וסימונו בתחילת שנות השמונים, והוא נחנך רשמית ב-1995. במהלך השנים בוצעו מספר שינויים בתוואי השביל (קטעים מאזור השרון הוחלפו בקטעי חוף וכמו כן שונו מספר קטעים בנגב).

סימון

השביל מסומן בסימון "שביל ישראל" בצבעים לבן-כחול-כתום. הסימון יופיע לרוב בצורה מדורגת כאשר הצבע העליון מצביע על כיוון ההליכה: לבן צפונה וכתום דרומה (הלבן מייצג את החרמון בצפון והכתום את המדבר בדרום).

מבנה השביל

השביל הינו רציף אך לצורך נוחיות המטיילים נהוג לחלקו לקטעים כאשר החלוקה הרשמית הינה ל-44 קטעים. לרשימת הקטעים המלאה ניתן להיכנס לפירוט קטעי השביל באתר זה..

מלאכי השביל

עם עליית הפופלריות של שביל ישראל מתגבשות סביבו פעילויות רבות של קבוצות מטיילים ושל גופים ציבוריים המעוניינים לתרום לשדרוגו של השביל ולחזק את מעמדו כטרק הלאומי של ישראל. יש גם כאלה שדואגים לשלומם של הצועדים בשביל ומסייעים להם. הם זכו לכינוי "מלאכי השביל", תופעה שכנראה ייחודית ומיוחדת לשביל ישראל. מלאכי השביל פועלים בהתנדבות. הם מסייעים בחילוץ, בהטמנת מים באזורים בעייתיים, מארחים על כוס קפה, מסייעים בהעברת ציוד ואף מציעים מיטה חמה ומקלחת, או פיסת דשא להקמת אוהל. ניתן למצוא את רשימת המלאכים המלאה בפורמט וורד באתר החברה להגנת הטבע. כמו כן, באתר זה נמצא פירוט מלאכי השביל בהתאם לקטעי המסלול.

תדרוך מטיילים

הוועדה לשבילי ישראל מקיימת תדרוכים למטיילים המבקשים לצאת ולטייל לאורך "שביל ישראל". בתדרוכים אלו ניתן לקבל עדכונים על שינויים בתוואי השביל, עצות והדרכה בנושא "עשה ואל תעשה" לאורך השביל, כיצד להתכונן למסע לאורך השביל, מה לקחת ומה לא לקחת ועוד.
התדרוכים מתקיימים בבניין החברה להגנת הטבע (רח' הנגב 2 בתל-אביב) ועולים 25 ש"ח למשתתף. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר החברה להגנת הטבע.
צפה בסרטון הסבר קצר על שביל ישראל